Při odvádění odpadního vzduchu v teplotě 22°C z domu, předehřeje rekuperační jednotka, tímto odváděným vzduchem, čerstvý přiváděný vzduch v teplotě -4°C až na 21°C. Na tomto příkladu je jasně vidět, že rekuperace je nutnou součástí vzduchotechnického systému. Rekuperace tak velmi výrazně sníží množství energie, které je potřeba na dohřátí čerstvého vzduchu, ale sama rekuperace však vytápět celý dům nedokáže.
Princip rekuperace
Rekuperační jednotka má za úkol vyměnit starý vzduch za nový s minimální ztrátou energie. Jednotky jsou vybaveny filtry, které slouží k zachytávání pylů, prachu a dalších nečistot. Zároveň tyto filtry zabraňují k zanesení výměníku. Rekuperační jednotky jsou vybaveny čidly kvality vzduch, které umožní pracovat v automatickém režimu.
Účinnost rekuperace
Účinnost rekuperace je zpětné získávání tepla odpadního vzduchu a předání přiváděnému čerstvému vzduchu. Účinnost rekuperace se teoreticky pohybuje od 0 do 100 %. Za nulovou účinnost považujeme otevřené okno. Celá místnost se velmi rychle ochladí na venkovní teplotu a teplý vzduch tak není nějak zužitkovaný. Stoprocentní účinnost je nemožná. Přiváděný vzduch by se od odpadního ohřál na 100% a místnost by tak byla větraná bez ztráty energie.
V dnešní době jsou rekuperace, které mají účinnost od 30 do 95 %. Kdy 60% účinnost se považuje za dobrou, 80% účinnost skvělou. U vybraných značek se správným výměníkem dosahuje rekuperační jednotka účinnosti od 75 – 95 %.